zpět na Klavír

Tomáš Klement, BMus MA

Tomáš Klement, BMus MA

Tomáš Klement, BMus MA se začal hře na klavír věnovat ve čtyřech letech na ZUŠ V. Petrželky v Ostravě pod vedením Jaroslavy Holkové a poté pokračoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě doc. Xenie Hranické.

V roce 2007 získal stipendium na Královské hudební akademii v Londýně, kde pracoval pod vedením Iana Fountaina a absolvoval s vyznamenáním v roce 2012.

Během studií se stal laureátem několika soutěží - Internatinal Oxford Music Festival 2009 (Velká Británie) - 1. cena, Lagny-sur-Marne (Francie) 2009 - 4. cena, Soutěž konzervatoří ČR 2004 - 1. cena, Beethovenův Hradec 2002 - 3. cena a cena za nejlepší provedení skladby soudobého autora, Smetanovská klavírní soutěž 2002 - čestné uznání. Byl také stipendistou firmy Yamaha. Účastnil se mistrovských kurzů předních pedagogů - Boris Berman (Rusko/USA), Sergei Babayan (Arménie/USA), Christopher Elton (Velká Británie), John O'Conor (Irsko), Eugen Indjic (Srbsko), Pascal Nemirovski (Rusko/Francie), Joanna MacGregor (Velká Británie).

Tomáš se věnuje různorodé koncertní činnosti. Jako sólista několikrát vystoupil s Janáčkovou filharmonii Ostrava, ve Velké Británii s Bristol Metropolitan Orchestra, Helios Chamber Orchestra. Živě koncertoval ve Studiu Live Českého rozhlasu Vltava, pro který také vytvořil několik nahrávek. K sólovým recitálům je pravidelně zván u nás a ve Velké Británii, představil se také v Německu, Itálii, Polsku a USA.

Pro společnost EITO Music nahrál sólové album se skladbami Beethovena, Ravela a Slavického (****, časopis Harmonie).

Blízce spolupracuje se skladately; ve slavných Abbey Road Studios v Londýně nahrál hudbu Daniela Elmse a jako člen komorního ansámblu prodvedl jeho dílo v rámci New Music Biennial v Londýnské Royal Festival Hall. V roce 2018 provedl v rámci 50. výročí zabití Martina Luthera Kinga sérii koncerů, kde provedl světové premiéry děl skladatelů Hannah Kendall, Sadie Harrison a Andy Keenan.

Zapojil se také do projektů hudby filmové; jako část světového turné se v Británii a Irsku představil jako sólista s Novello Orchestra v La La Land Live in Concert.

Aktivně se věnuje také pedagogické činnosti. V letech 2011 - 2014 vyučoval klavír na univerzitě King's College London, během 2014 – 2016 na Wells Cathedral School a od roku 2015 pedagogický spolupracuje s Royal Welsh College of Music and Drama. Vyučuje také v rámci letních kurzů - Mezinárodní interpretační kurzy Zábřeh, Dartington International Summer School and Festival. Jeho studenti získali ocenění na několika soutěžích.

zpět na Klavír