zpět na Viola

MgA. Pavel Nikl

MgA. Pavel Nikl

PAVEL NIKL (nar. 6. srpna 1980 v Kyjově). Svá studia zahájil v roce 1995 ve violové třídě prof. Zdeňka Nováka na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, kterou absolvoval v roce 2001 provedením violového koncertu Bély Bartóka s orchestrem. Následovala studia na AMU v Praze ve violové třídě prof. Jana Pěrušky a Milana Škampy. Jako violista se zúčastnil několika mezinárodních soutěží a mistrovských kurzů, kde získal ocenění, např. 1. cenu na celostátní soutěži konzervatoří ČR v Teplicích (1995), 3. cena, čestné uznání a cena za provedení skladby 20. století na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec (1995, 2000), ceny za provedení děl B. Bartóka a B. Martinů v rámci mezinárodních mistrovských kurzů v Semmeringu (Rakousko), 2. cena na mezinárodní soutěži J. Brahmse v Portschachu (Rakousko) apod. Jako sólista spolupracoval s domácími i zahraničními orchestry.

V roce 2002 se těžiště jeho činnosti přeneslo na pole komorní hry a je jedním ze zakládajících členů smyčcového kvarteta Pavel Haas Quartet, které si za dobu své existence získalo velké mezinárodní uznání za koncertní i nahrávací činnost. Soubor od svého vzniku úzce spolupracoval s prof. Milanem Škampou, violistou legendárního Smetanova kvarteta. Příležitostně studoval také u významných osobností světové kvartetní hry, jakými jsou: Walter Levin (LaSalle Q.), Piero Farulli (Q. Italiano), Norbert Brainin (Amadeus Q.), Hatto Bayerle (Alban Berg Q.), Valentin Berlinski (Borodin Q.), Christophe Coin (Q. Mosaiques) atd.

Po vítězství na soutěži Pražské jaro a Premio Paolo Borciani v italském Reggio Emilia v roce 2005 se Pavel Haas Quartet etabloval mezi nejvýznamnějšími komorními soubory současnosti. Vystoupil v nejvěhlasnějších koncertních síních světa, jakými jsou Konzerthaus Vídeň, Mozarteum Salzburg, Concertgebouw Amsterdam, Palais des Beaux-Arts Brusel, Tonhalle Curych, Herkulessaal Mnichov, Filharmonie Berlín, Filharmonie Kolín nad Rýnem, Symphony Hall Birmingham, Wigmore Hall Londýn, Carnegie Hall New York a celé řadě dalších. Vystoupil mimo jiné na festivalech v Aldeburghu, Edinburghu, Zeistu, Verbier a podnikl turné po zemích Evropy, Asie, USA i Austrálii.

Pavel Haas Quartet exkluzivně nahrávají pro Supraphon. Za svých šest nahrávek pro tuto společnost získal soubor čtyřikrát nejprestižnější evropskou cenu Gramophone Award včetně nahrávky roku, Diapason d’Or de l’Année a BBC Music Magazine Award.

Pavel Nikl se věnuje i pedagogické činnosti a v rámci aktivit Pavel Haas Quartetu působil na univerzitách v Evropě, USA i Austrálii.

zpět na Viola