zpět na Violoncello

MgA. Kamil Žvak

MgA. Kamil Žvak

MgA. Kamil Žvak – violoncello

Narodil se 9. března 1981 ve valašském Vsetíně. Hře na violoncello se začal věnovat v šesti letech pod vedením Mgr. Zdeňky Pimkové v místní ZUŠ. Dále pokračoval u stejné profesorky i na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži (1995 – 2001). Svá studia hudby pak zakončil na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Miroslava Petráše (2001 – 2006).

Ve vzdělání mu byly cenným obohacením četné kurzy, např. Mezinárodní letní škola staré hudby ve Valticích (1996), kde byla jeho lektorkou Irmtraud Hubatschek, Mezinárodní interpretační kurzy JAMU Brno – prof. Bedřich Havlík (1997 – 2000) stejně jako Internationale Sommerakademie Semmering – prof. Tobias Kühne a prof. Tomasz Strahl (2003, 2005) a také Master Class – Peter Wispelwey (2001), Anner Bylsma (2005) a Lubomir Georgiev (2005).

Zúčastnil se řady domácích i mezinárodních soutěží, např. mezinárodní Heranovy violoncellové soutěže, Soutěžní přehlídky konzervatoří ČR, Talent roku nebo soutěže Kazimierza Wiłkomirskego – Poznań.

Po absolvování HAMU byl mj. členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze a pedagogem ZUŠ Hostivař. Od roku 2010 působí jako pedagog Konzervatoře P. J. Vejvanovského v Kroměříži.

Spolu s houslistou Janem Schulmeisterem a pianistkou Martinou Schulmeisterovou založil v roce 2009 Petrof Piano Trio, které bývá pravidelným hostem domácích i zahraničních pódií. Soubor má na kontě v současné době již 5 CD obsahující hlavní pilíře triové literatury – Haydn, Mozart, Beethoven, Schumann, Brahms, Dvořák, Suk, Lalo, Bruch, Mendelssohhn – Bartholdy, Čajkovskij, Janáček aj. V roce 2012 navázala s Petrof Piano Triem spolupráci anglická vydavatelská společnost Nimbus Alliance, která souboru realizovala jejich třetí a čtvrté CD. Páté CD pak vydalo Petrof Piano Trio ve spolupráci s českým vydavatelstvím ArcoDiva.

Jako violoncellista působí Kamil žvak i v komorních seskupeních Moravští komorní sólisté, Camerata Cremsiriensis aj.

V současnosti hraje na nástroj Tomáše Haškovce z roku 2003.

zpět na Violoncello